Jerzy Wordliczek
Klinika Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej Wydziału Lekarskiego, Uniwersytet Jagielloński-Collegium Medicum, Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego, Kraków
Prof. dr hab. med.
Kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej WL UJ CM oraz Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W latach 2012 - 2018 pełnił funkcję Pełnomocnika Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. klinicznych w Collegium Medicum. W latach 2018-2020 prof. Wordliczek był członkiem Rady Uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego I Kadencji. Ponadto w latach 2000-2013 prof. dr hab. med. Jerzy Wordliczek pełnił funkcję dyrektora Medycznego Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ, a obecnie przewodniczy Radzie tej jednostki. Oprócz wspomnianych funkcji prof. dr hab. med. Jerzy Wordliczek jest v-ce Prezesem Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad kilkaset publikacji naukowych z zakresu medycyny. Jest redaktorem lub współredaktorem kilkunastu podręczników akademickich.
Waldemar Goździk
Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Wrocław
Od 2016 roku kierownik Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, profesor tej uczelni. Zainteresowania kliniczne obejmują: profilaktyka i leczenie niewydolności wielonarządowej w anestezjologii i intensywnej terapii ze szczególnym uwzględnieniem terapii pozaustrojowych, sepsa, problemy okołooperacyjnego postępowania anestezjologicznego w chirurgi serca dorosłych, aktywność poza łożyskiem płucnym inhalacyjnie stosowanego tlenku azotu – badania eksperymentalne, wewnątrzszpitalne systemy ratunkowe. W czasie drugiej i trzeciej fali pandemii Covid-19, utworzył na bazie klinicznego oddziału IT regionalne centrum ECMO, gdzie z dużymi sukcesami leczono najcięższe przypadki zakażeń Sars-Cov-2.
Łukasz Krzych
Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice
Profesor nauk medycznych (2018), specjalista anestezjologii i intensywnej terapii (2013), Przewodniczący Oddziału Śląskiego PTAiIT (2021-nadal), Zastępca Przewodniczącej Oddziału Śląskiego PTAiIT (2014-2021), Przewodniczący Sekcji Intensywnej Terapii PTAiIT (2017-nadal), Przewodniczący Sekcji Kardiotorakoanestezjologii PTAiIT (2014-2017), członek Zarządu Głównego PTAiIT (2014-2021), autor ponad 350 prac o łącznym IF >350, H-index 16, dydaktyk, popularyzator nauki, badacz, obszary zainteresowań: hemodynamika, hemostaza, kardioanestezja, neuroanestezja, medycyna okołooperacyjna.
Waldemar Machała
Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Uniwersytet Medyczny, Łódź
Centralny Szpital Kliniczny, Łódź
Absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi (1989). Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii (1996) i medycyny ratunkowej (2001). Tytuł naukowy doktora nauk medycznych uzyskał w 1995 r., a w 2007 roku - doktora habilitowanego nauk medycznych. W 2011 r. roku został prof. nadzw. Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Po stażu podyplomowym przez 2 lata pracował, jako starszy lekarz 124 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej w Szczecinie. Od 1992 r. – Wojskowej Akademii Medycznej. Kierował Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Powiatowego w Brzezinach (2001 – 2003). Dyżurował w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łodzi. Od 2003 r. kieruje Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii – do 2014 r., pracując w USK im. WAM-CSW, a od 2014 r. w CSK UMed. w Łodzi. W latach 2012-2013 był lekarzem Szpitala Polowego, Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Zainteresowania zawodowe obejmują monitorowanie układu sercowo-naczyniowego i ośrodkowego nerwowego, techniki znieczulenia do operacji w obrębie klatki piersiowej, brzucha, narządu ruchu i ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto - wpływ różnych technik i metod znieczulenia na parametry oddechowe i hemodynamiczne oraz wpływ urazu (także operacyjnego) na ustrój. Osobnym rejonem zainteresowań pozostaje intensywna terapia chorych po ciężkich urazach oraz znajdujących się w niewydolności wielonarządowej. Autor 2 książek i 1 skryptu z dziedziny anestezjologii, 47 rozdziałów książkowych i redaktor naukowy – 5 z anestezjologii, intensywnej terapii i medycyny taktycznej.
Elżbieta Nowacka
Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka, Warszawa,
Oddział Anestezjologii Szpital Kliniczny im. Księżnej Anny Mazowieckiej, Warszawa
Dr n. med. Specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Absolwentka Pomorskiej Akademii Medycznej Szczecin, 1994. Laureatka Fundacji na Rzecz Młodzieży Wybitnie Zdolnej i Jej Nauczycieli „Primus Inter Pares”, Przewodnicząca Sekcji Płynoterapii i Hemostazy PTAiIT. Autorka monografii o zaburzeniach krzepnięcia, koagulopatii okołooperacyjnej i leczenia masywnych krwotoków. Współautorka wytycznych płynoterapii okołooperacyjnej. Ekspert i współautorka wytycznych anestezji i analgezji w położnictwie i ginekologii. Organizator i Przewodnicząca Komitetu Naukowego cyklicznych konferencji: Interdyscyplinarna Szkoła Płynoterapii, Konferencja Edukacyjna Zaburzenia Krzepnięcia w Praktyce na Podstawie Przypadków Klinicznych, Konferencja Edukacyjna Krwawienia w Ginekologii w Praktyce na Podstawie Przypadków Klinicznych, Płynoterapia Okołooperacyjna na Podstawie Przypadków Klinicznych, Zachodniopomorskie Dni Neurochirurgii i Neuroanestezjologii, Interdyscyplinarne Forum Bezpieczeństwa Pacjenta, Forum Intensywnej Terapii. Wykładowca na Śląskich Spotkania Kardiochirurgii z Kardioanestezjologią , Wykładowca na Kursie Anestezjologii w położnictwie i ginekologii CMKP, WUM, Wykładowca na Kursie Atestacyjnym z Anestezjologii i Intensywnej Terapii CMKP, Wykładowca na zjazdach PTAiIT, ESA, NATA, ISCB., Interdyscyplinarnej Szkoły Hemostazy, Konferencji Ginekologia po Dyplomie, Konferencji WIHE, kursów CEEA.
Rafał Drwiła
II Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Kraków
Profesor dr hab. Rafał Drwiła. Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Szpitalu Jana Pawła II w Krakowie oraz profesor nadzwyczajny Katedry i Zakładu Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielińskiego. Rafał Drwiła w 1983 roku ukończył wydział lekarski Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Doktorat (1996) oraz habilitację (2009) uzyskał w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł profesora został mu nadany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2016 roku. Odbył roczne szkolenie kliniczno naukowe w Katolickim Uniwersytecie w Leuven (Belgia) oraz szkolenia kliniczne w Neustadt (Niemcy) oraz Huston (USA). Jego główne zainteresowania naukowe skupiają się na profilaktyce utrat krwi podczas zabiegów kardiochirurgicznych oraz ogrzewaniu pozaustrojowym pacjentów w stanie hipotermii głębokiej. Jest autorem i współautorem kilkuset opracowań w czasopismach krajowych i zagranicznych. Od lipca 2022 roku sprawuje funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.