Dorota Karkowska
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków
Dr hab. n. prawn. Dorota Karkowska, prof. UJ; radca prawny. Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Łódzkim, Wydział Prawa i Administracji w 1994 r. na kierunku Administracja i w 1998 r. na kierunku prawo. W 2000 r. obroniła i otrzymała tytuł doktora nauk prawnych, a w 2014 r. tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych. W 2015 r. otrzymała tytuł Profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Łódzkiego. Obecnie jest zatrudniona w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na stanowisku Profesora uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Rady Fundacji, ekspert - Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w Warszawie, Dyrektor Centrum Wsparcia Organizacji Pacjentów przy Instytucie Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej; Członek Rady Nadzorczej Lege Farmaciae, członek Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego; Fundacja Rodzić po Ludzku 2012– i obecnie; Członek Wojewódzkiej Komisji do spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Warszawie - przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta; Fundator i Prezes Ius Medicine; Honorowy patronat: Stowarzyszenia Polskie Amazonki - Ruch Społeczny; 2015 – 2017 Wiceprezes Fundacji Eksperci dla zdrowia; 2015- 2018 Doradca Prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie oraz przewodnicząca Zespołu ds. Studiuów Strategicznych; Członek Rady Narodowego Funduszu Zdrowia w latach 2016-2020 r. jako przedstawiciel organizacji pacjentów; Członek Komisji Ekspertów ds. Zdrowia przy Rzeczniku Praw Obywatelskich 2016 -2020 r.; Komisja Orzekająca o Zdarzeniach Medycznych w Warszawie od 2018 r. pełniona funkcja - przewodnicząca; Doradca Prezesa Rady Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych do lity 2021 r. Od 2021 r., Członek Komisji Ekspertów ds. Zdrowia przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Od 2022 r. Kancelaria Radcowska - Dorota Karkowska. Od 2022 r. powołana po raz drugi do Komisji Ekspertów ds. Zdrowia przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Zainteresowania naukowe i badawcze koncentrują się w szczególności w obszarach: (I) prawa pacjenta oraz (II) statusu zawodów medycznych, warunków pracy i płacy w sektorze opieki zdrowotnej, w szczególności bezpieczeństwo i higiena pracy w powiązaniu z elementami organizacji i zarządzania, (III) analiza przyczyn i następstw zdarzeń niepożądanych w sektorze opieki zdrowotnej oraz (IV) prawne i organizacyjne uwarunkowania prowadzenia badań klinicznych oraz prawo farmaceutyczne. Aktywnie uczestniczy w kampaniach społecznych organizowanych i prowadzonych przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej; Członek Kapituły Konkursy organizowanego przez Fundację Rodzić po Ludzku, Anioły Rodzić po Ludzku 2021; https://gdzierodzic.info/anioly-rodzic-po-ludzku-2021 - obecnie Nagroda Rzecznika Praw Pacjenta - Zasłużony dla Ochrony Praw Pacjenta 06.11.2018 r. z okazji 10 – lecia ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
, Magdalena Kołodziej (Warszawa),
Stanisław Maćkowiak
Federacji Pacjentów Polskich
Stanisław Maćkowiak Prezes Federacji Pacjentów Polskich (FPP) Prezes Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich ORPHAN (KFO). Przewodniczący platformy „Dialog dla Zdrowia” przy MZ. Członek Rady ds. Pacjentów przy Ministrze Zdrowia i Rzeczniku Praw Pacjenta. Członek Rady ds. Chorób Rzadkich. Członek Rady Funduszu Medycznego Aktywnie pracuje na arenie międzynarodowej współpracując m.in. EPF, EURORDIS, ES PKU. Za zaangażowanie i działalność społeczną w pomocy chorym odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
,
Tomasz Filarski
Małopolskim Oddziale NFZ, Kraków
Prawnik, kierownik Działu Skarg i Wniosków w Małopolskim Oddziale NFZ, w latach 2000-2010 Rzecznik Praw Pacjenta w Małopolskiej Kasie Chorych i Małopolskim Oddziale NFZ, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Krakowie, członek zarządu Stowarzyszenia Unicorn - unicorn.org.pl
,
Dorota Korycińska
Stowarzenia Neurofibromatozy Polska, Ogólnopolska Federacja Onkologiczna
Dorota Korycińska, od 11 lat pełni obowiązki Prezesa Zarządu Stowarzenia Neurofibromatozy Polska oraz od początku istnienia Prezesa Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej. Jest zaangażowana w działania na rzecz pacjentów z chorobami rzadkimi, onkologicznych. Szczególną uwagę zwraca na problemy chorych z dostępem do diagnostyki i leczenia, na braki w zakresie profilaktyki oraz edukacji zdrowotnej oraz na nierówności w zdrowiu.
,
Aleksandra Wilk
Sekcja Raka Płuca, Fundacja To Się Leczy, Kraków
Aleksandra Wilk- Dyrektor Sekcji Raka Płuca, Fundacja To Się Leczy
Od 7 lat zajmująca się edukacją oraz realną pomocą w ścieżce diagnostyczno - terapeutycznej pacjentów nowotworowych, w szczególności chorujących na raka płuca. Od 2017 roku biorąca udział we wszystkich konferencjach naukowych, regularny uczestnik takich kongresów jak m.in. PTOK (Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej), Konferencji LAO ( Letnia Akademia Onkologii), Konferencji POLGRP ( Polska Grupa Raka Płuca), Warsztatów WMWO ( Warmińsko- Mazurskie Warsztaty Onkologiczne), Dolnośląska Jesień Onkologiczna, European Patient Forum w Brukseli. Jest prelegentem wielu konferencji i kongresów takich jak m.in. Forum Ekonomiczne, Health Challenges Congress, Drug Policy, Kongres Wyzwań Zdrowotnych, Patient Empowerment, itp. Posiada certyfikat GCP oraz konferencji Clinical Talks 2020. Aktywnie wspiera pacjentów w wyszukiwaniu badań klinicznych jak również w ich edukacji w tym temacie. Od 2021 roku działa na stanowisku Koordynatora, zaś od 2023 r. na stanowisku Dyrektora Sekcji Raka Płuca Fundacji "To Się Leczy". Członek organizacji The International Association for the Study of Lung Cancer (AISLC), członek Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta, członek All. Can Polska. Powołana w 2023 r. do Polskiej Koalicji ZDROWE PŁUCA przez Polskie Towarzystwo Chorób Płuc. Działa na rzecz pacjentów i ochrony zdrowia przyczyniając się do poprawy funkcjonowania systemu zdrowia w Polsce. Otrzymała tytuł Osobowości Roku 2019 roku w Plebiscycie Dziennika Polskiego oraz Gazety Krakowskiej w kategorii działalność społeczna i charytatywna za pomoc i wsparcie pacjentów. Znalazła się wśród 50 liderek rankingu Kobieta Rynku Zdrowia jako jedna z najbardziej wpływowych kobiet w polskiej ochronie zdrowia zajmując 24 miejsce. Ciągle kształci się zdobywając wiedzę podczas szkoleń edukacyjnych, m.in. Akademia Raka Płuca, Genim Education, virtual Grand Rounds of Thoracic Surgeryat the Royal Brompton Hospital. Współpracuje na co dzień z Polska Grupą Raka Płuca - w ramach współpracy jest prelegentem webinarów edukacyjnych skierowanych do lekarzy POZ, pulmonologów oraz pacjentów jak i organizacji pacjenckich. Jest członkiem ON-KO Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Onkologicznych. Wkrótce zamierza zostać członkiem GCP.PL oraz Ambasadorem Badań Klinicznych.